Zaczytani.org to projekt, w który wierzyliśmy od samego początku.

Fundacja w całej Polsce zbiera książki już przez kogoś przeczytane, następnie tworzy Zaczytane Biblioteki w szpitalach i domach dziecka (takich bibliotek jest już prawie 600). To magiczna półka – książkę można zabrać, a już nie trzeba jej oddawać. Fundacja postawiła też we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie Zaczytane Ławki. Teraz Fundacja idzie o krok dalej uruchamia nowy program czytania dla dzieci. Pierwsi przykład dają pracownicy firmy Provident, którzy przez kilka tygodni spotykają się z dziećmi w ich salach szpitalnych, żeby głośno czytać. Fundacja dba o to, by każde dziecko miała dostęp do książki.
Na czele Fundacji stoi Agnieszka Pawlak. Jakie były początki? – Kilka lat temu pojechałam na wakacje na Bałkany – wspomina Agnieszka. – Pomyślałam wtedy, że chciałabym zmienić pracę na taką, w której będę wśród książek, i która naprawdę będzie miała sens. Kilka miesięcy później w Brzegu, z kolegą Markiem, społecznikiem, remontowała Brzeskie Centrum Medyczne. – Zobaczyliśmy, jak ciężka i monotonna jest rehabilitacja dzieci. Chcieliśmy ją umilić, więc zorganizowaliśmy spontaniczną zbiórkę książek wśród mieszkańców. Wróciliśmy z pięcioma tysiącami egzemplarzy! Wtedy powstała pierwsza biblioteczka. Lekarze i pielęgniarki dzwonili do nas i mówili, że to działa, bo rodzice rzeczywiście czytają dzieciom. Pomyślałam wtedy: – A jakby tak zbierać też dla innych placówek w całej Polsce? – opowiada Agnieszka. I tak razem z Markiem stworzyliśmy Zaczytanych. Zaczęli od 16 punktów zbiórek książek we Wrocławiu. Jednak w ekspresowym tempie zaczęły się zgłaszać szkoły i przedszkola, które chciały podzielić się książkami z dziećmi w szpitalach. Dziś zbiórki są organizowane w ponad 800 punktach, z tego 300 punktów znajduje się w samej Warszawie. W ciągu trzech lat Zaczytani zmienili się w ogólnopolską akcję. Zaangażowane są w nią setki szkół, przedszkoli, urzędów i instytucji. – Jedni oddają książki (każdy może), inni dzięki temu tworzą biblioteczkę (szpitale, domy dziecka), a jeszcze inni czytają je małym pacjentom (aktorzy, piosenkarze) – wymienia Agnieszka.

Zaczytane Ławki na przekór troskom

Pomysłem fundacji są również Zaczytane Ławki, które pojawiły się już w Warszawie. Podobno przynoszą szczęście: – Wystarczy na nich usiąść (najlepiej na każdej z nich po kolei), popatrzeć w niebo, uśmiechnąć się i pomachać trzy razy nogami, jak na huśtawce. Wtedy troski znikają, dokładnie tak, jak dzięki dobrej książce – zapewnia Agnieszka.

Pobierz Magazyn o Zaczytanych

Zaczytane Ławki są inspirowane literaturą i książkami, malowane są przez znanych artystów. Agnieszka: – Nasze biblioteczki w szpitalach mają ograniczony zasięg. A my chcemy zachęcić do czytania jak najwięcej osób, dlatego stworzyliśmy z Zaczytanych Ławek szlak literacki. Ławki są kolorowe, nikt nie przechodzi obok nich obojętnie.